Aileler Çocuklarına Tiyatronun Güzelliklerini Tattırmalı! İrem Alhan KırmızıTürk Özel Röportajı!

Aileler Çocuklarına Tiyatronun Güzelliklerini Tattırmalı! İrem Alhan KırmızıTürk Özel Röportajı!

Bize kendinizden bahseder misiniz ?

Yaklaşık 3 yıldır Mssm’de tiyatro oyunculuğu yapıyorum. Tiyatroya bir tesadüf üzerine tanıştım. Bir alışveriş merkezinde Ömer Konakçı hocanın bir oyununu gördüm çok beğendim. Başvurdum sonra kabul ettiler . Beni çağırdılar tiyatroya başladım. Yaklaşık üç yıldır Malatya’da tiyatro yapıyorum. Tiyatro yapmayı çok seviyorum.

İlk oyununuzu hatırlıyor musunuz ?

Zırzır Deli adlı komedi oyunu. Orada bir akıl hastanesinde geçen bir oyun. Burada bir deliyi canlandırdım. Benim için farklı bir karakterdi. ilk tiplemem olduğu için severek oynadım.

Bunun dışında hangi oyunlarda yer aldınız ?

Çok sayıda oyunda yer aldım. Salak Oğlum , Erkekler Köyü, Komedi Dükkanı, Kaynanam bunlardan bazıları..

Sahne sizin için neyi ifade ediyor ?

Sahne benim için özgüveni ifade ediyor.

Aynı karakteri birçok kez sahnede oynamak nasıl bir duygu ?

Bu farklı bir heyecan tabi..Farklı karakterleri canlandırmak da bambaşba bir duygu. Mesela bir erkek karakterini oynamak benim için çok güzel bir şey.

Sizce tiyatro mesaj vermeli mi ?

Tabiki vermeli. Her kelimesinde her anında..

Oynamak istediğiniz bir karakter var mı ?

Oynamak istediğim bir karakter var. Hep Rus bir karakter oynamak istemişimdir. Rus şivesiyle konuşmak istemişimdir.

Birlikte oynamak istediğin oyuncular var mı ?

Meltem Cumbul , Nurgül Yeşilçay gibi oyuncularla beraber oynamayı isterdim..

Dizi izler misiniz son dönemde izlediğiniz dizi ya da film var mı ?

Ben dizi izlemem ; ama öyle evde canım sıkılırsa bakıyorum. Dizilerde konuya değil oyunculara ve oyunculuklara bakıyorum.

Rekabetten etkileniyor musunuz ?

Rekabet bizim ekibimizde de var. Benim için rekabet var. Rekabetin olmadığı yerde zaten başarı olmaz diye düşünüyorum.

Oyunculuk için eğitim şart mıdır ?

Bence eğitim kesinlikle şart. Hocamız Ömer Konakçı sık sık vurgular %99 çalışma %1 yetenek der.

Komedi oynamak mı zor yoksa diğer türler mi ?

Bence bir insanı ağlatmak kolay değil. Bir insanı güldürmek daha kolay. Bir espri bir fıkra anlatırsınız güler. Dram oyunları daha zor.

Malatya’da tiyatro algısını nasıl değerlendirirsiniz ?

Malatya’da tiyatro algısı 2 3 yıla daha kötüydü ; ama son 2 3 yıldır daha olumlu ve iyi olduğunu düşünüyorum. Artık Malatya’da tiyatro var.

Ailenizin oyuncu olmanıza yaklaşımı nasıl ?

Ben ilk başladığım zaman çok tepki gösterdiler. Daha sonra annem beni izlemeye geldi çok beğendi kızım yapmak istiyorsan yap dedi.

Sosyal medya ile aranız nasıl ?

Sosyal medya ile aramız gayet iyi. Oyun duyurularımızı da oradan yapıyoruz..

Hayatımın kitabı ya da filmi dediğiniz bir film ya da kitap var mı ?

Hayatımın kitabı Canan Tan Piraye çok severim bu kitabı. Film ise Titanik.

Tiyatro hakkındaki en büyük hayaliniz nedir ?

Ben televizyon değil de sahneleri çok seviyorum. İleride tiyatro yapacaksam devlet tiyatrosunda yaparım. Bunu isterim.

Boş zamanlarınızda neler yaparsınız ?

Tiyatro ile ilgili tezler oyun metinleri okurum. Televizyonda tiyatro programım var onunla uğraşıyorum.

Oyun için ne tür hazırlıklar yaparsınız ?

Ben bir oyuna hazırlandığım zaman ben hep şunu yaparım. Bir oyun metniniz ezberlediğim zaman o rolü önüme alıyorum en sevdiğim yiyeceği alıyorum ben onu okudukça yiyeceğim şeyi sindiriyorum. Böyle oyun aklıma giriyor. ( Gülüyor )

Röportajı okuyacaklara son mesajınız ne olabilir ?

Ben buradan ailelere seslenmek istiyorum aileler çocuklarını biraz daha tiyatroya götürsünler o sahneyi ve güzellikleri tattırsınlar.

Röportaj ve fotoğraflar : KırmızıTürk.